Napisane przez: e325flyer | Październik 31, 2007

Przeniesione.Moved.

Idz do : nowa strone

Go to : new site

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 12, 2007

Mini Titan Crash KIT

To się czasem zdarze, zakłócenia,utrata kontroli, coś nawaliło…napewno się przyda zawartośc pudełka nazwanego Mini Titan Crash KIT, czyli zestaw pierwszej pomocy po kraksie w teorii ma umożliwic szybką naprawę modelu po kraksie małymi kosztami czyli wg. producenta zawiera to co jest uszkodzone najczęściej.Czy to prawda – poniżej. Co znajdujemy w zestawie :

Mini Titan Crash KIT

M2 Nut
Feathering shaft
Fly bar
Landing Skid
Frame Spacer
Canopy Retaining Post
Main Gear 150T
Tail boom 356mm×D14
Tail Rotor Shaft Set
Tail Rotor Shaft
Vertical Fin
Main Rotor Blade Set
Tail Pith Control Set
Ball Link 3.8*10mm
Linkage Rod 1.3*7mm
Ball Link 3.8*12mm
Linkage Rod 1.3*10mm
Linkage Rod 1.3*24.5mm
Linkage Rod 1.3*29mm

Z mojego pierwszego kontaktu z ziemią w zestawie zabrakło :

Ramiona  górnych mikserów, flybar hub które uległy uszkodzeniu. Mimo tego zestaw znacznie tańszy niż kupowanie wszystkich części osobno.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 12, 2007

Regulator napięcia UBEC – co to jest.

Regulator napięcia UBEC (spotykana nazwa U-BEC, zewnętrzy regulator BEC, battery elimination circuit). Stosowany najczesciej w sytuacj gdy nie chcemy używac BEC wbudowanego w regulator obrotów. Jego zadaniem jest obniżenie napięcia zasilania z baterii głównej do napięcia 5V lub 6V (najczęściej przełączane poprzez przełącznik lub zworke na układzie BEC).Przy modelu takim jak Mini Titan przy zasilaniu odbiornika, gyra, serwa ogonowego i serw tarczy wystarcza BEC o obciążalności 3A (najczęściej spotykane regulatory napięcia). Warto zastosowac BEC impulsowy (impulsowy stabilizator napięcia) gdzie bez konieczności stosowania dodatkowego chłodzenia możemy uzyskac prąd rzędu 1-10A i sprawnośc ok 90%. Drugim stosowanym jest BEC stadardowy zbudowany o układy parametryczne w którym podczas zwiększonego obciążenia przekłada sie na wydzielane ilości ciepła co powoduje straty w układzie i obniżenie sprawności układu.

UBEC na MT

Powyżej widac zamontowany UBEC (impulsowy) na Mini Titanie.Niebieska zworka służy do przełączenia napiecia zasilania 5V/6V.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 12, 2007

Futaba GY401

Jeden z najpopularniejszych na świecie, wysokiej klasy, lekki i kompaktowy żyroskop renomowanej firmy Futaba GY401 doskonale sprawdzajacy sie w mniejszych modelach helikopterow rozmiaru do 50.

Dane techniczne:

– czas reakcji czterokrotnie szybszy niż w konwencjonalnych żyroskopach (270 hz)
– praca w temperaturze od -10 do +45°C
– przełączanie trybu pracy Headlock (AVCS) na normal z nadajnika
– regulacja czułości z nadajnika
– ustawianie limitu wychylenia serwa
– długość: 27mm
– szerokość: 27mm
– wysokość: 20mm
– waga: 27g

Skonstruowany z zastosowaniem technologii SMM (Silicon Micro Machine) będącej unikalnym połączeniem elementów mechanicznych z sensorami i elektroniką.

Nie współpracuje z serwami JRa.

Zyro GY401

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 11, 2007

DS821 z zestawu Spektrum DX7

Serwa z zestawu Spektrum DX7

Digital Hi-Torque Torque: 72.0 oz/in Speed: .19 sec/60 degrees Dimensions (WxLxH): 0.74″x1.50″x1.47″ Weight: 1.5 oz Bearing: Single Ball Bearing Motor Type: 3-pole ferrite Gears: Composite Application: Standard size-digital servo upgrade for sport pilots

DS821

JR/Spektrum nie zaleca stosowania tych serw w modelach wiekszych niz 30, jak rowniez nie zaleca stosowania tych serw w modelach w ktorych wystepuja wibracje (czyli wlasnie w heli).

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 9, 2007

Tasma żelowa – antywibracyjna

Zeal gel, Vibration Absorbtion Sheet to dwustronnie klejaca tasma wypelniona w srodku żelem absorbcyjnym. Znajduje zastosowanie przy mocowaniu wyposazenia wymagajacego ochrony przed wibracjami takich jak żyroskopy, odbiorniki.

kyoe6410.jpg

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 9, 2007

Adapter paska do DX7

Po podpieciu bezposrednio paska do DX7 ze wzgledu na krotka antene i stosunkowo ciezki tyl radia, okazuje sie ze przechyla sie do tylu. Srodek ciezkosci znajduje sie mniej wiecej na wysokosci napisu POWER ponizej wlacznika zasilania. Firma Spektrum rozwiazala problem oferujac Spektrum Neck Strap Adaptor symbol SPM6703, ktory jest ramieniem przykrecanym do uchwytu przenoszacym punk ciezkosci na odpowiadnia wysokosc.

Spektrum Neck Strap Adaptor SPM6703

Dzieki regulacji dlugosci mozna dokladnie ustawic idealny punkt wywazenia radia.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 7, 2007

Spektrum AR9000 odpadajacy kondensator

Firma Spektrum umiescila na swojej stronie informacje o 3 przypadkach zgloszonych przez uzytkownikow odbiornika AR9000, zamontowanych na modelach wielkosci 90. Problemem jest kondensator ktory pod wplywem wibracji tracil polaczenie z reszta ukladu. Zaznaczone jest, ze dotyczylo to slabo lub wcale nie chronionych instalacji przed wibracjami. Zamieszczono rowniez na stronie  http://www.spektrumrc.com/Articles/Article.aspx?ArticleID=1709 solucje jak nalezy wzmocnic ten element poprzez rozebranie odbiornika i przyklejenie kondensatora do plytki.

Spektrum to chyba jedna z niewielu firm ktora dopuszcza i nie powoduje to utraty gwarancji, tego typu ingerencje w swoje produkty.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 7, 2007

Metalowe czesci od alien-rc.com

Szukajac czesci do ulepszania E325 mozna natknac sie na sklep www.alien-rc.com ktory ma w swojej ofercie ciekawe modyfikacje :

All CNC rotor combo  :

CNC

PV0801 Metal Main Rotor Hub
PV0803 Metal Main Blade Grip
PV0804 Metal Seesaw Hub
PV0805 Metal Mixing Lever
PV0806 Metal Flybar Control arm
PV0807 Metal Flybar Control Lever
PV0808 Metal Washout Base
PV0809 Metal Swashplate

Kolejny to :  All Silver CNC combo

Znacznie ciekawszy od poprzednika gdyz zawiera metalowa glowice, ale rowniez czesci ogona w metalu.

Rotor Kliknij by powiekszyc

Ogon CNC Kliknij by powiekszyc

Rotor CNC Kliknij by powiekszyc

ogon cnc Kliknij by powiekszyc

Powyzszy zestaw sklada sie z :

PV0803 Metal Main Blade Grip
PV0804 Metal Seesaw Hub
PV0805 Metal Mixing Lever
PV0806 Metal Flybar Control arm
PV0807 Metal Flybar Control Lever
PV0808 Metal Washout Base
PV0809 Metal Swashplate
PV0818 Metal Tail Pitch Lever
PV0819 Metal Double Joint Lever
PV0820 Metal Tail Pitch Control Set
PV0821 Metal Tail Pitch Link
PV0823 Metal Tail Blade Grip
Przegladajac oferte mozna jeszcze znalezc same metale do ogona, lub tez pojedyncze czesci CNC.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 7, 2007

Interaktywne pdf od Spektrum

Firma Spektrum na swojej stronie umiescila do pobrania interaktywne pliki pdf, dzieki nim mozna wpisac swoje ustawienia radia pod dany model nastepnie je zachowac lub wydrukowac. 4 pliki na stronie, przeznaczone dla samolotu lub heli, podzielone na ustawienia funkcji i systemu.

http://www.spektrumrc.com/Articles/Article.aspx?ArticleID=1713

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 6, 2007

Nowa rama do Titana – oczywiscie MT E325

Na stronie infinity-hobby.com pojawila sie okreslona jako TOP SECRET zapowiedz nowej ramy do Mini Titana wykonana z wlokien weglowych.

Wersja pierwsza i ponizej wersja druga, poprawiona. Wg. zapowiedzi : 40g lzejsza, zlikwidowane drgania podczas lotu, w wersji 2 mozliwe umieszczenie baterii pomiedzy sciankami z przodu ramy, lub na polce jak w oryginalnej ramie, opcja pierwsza ma zapobiedz uszkodzeniu baterii (jednak kosztujacej niemalo) przed uszkodzeniem w przypadku szybszego spotkania ziemi niz normalnie.








Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 5, 2007

Ciekawe Heli tapety

Pod adresem : http://www.heliproz.com/multimedia.asp znalezc mozna super heli tapety.

Pare przykladow:

e325800x600.jpgcalvin800x600.jpgsmoky800x600.jpgbrain800x600.jpg

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 5, 2007

Elektronika na E325

AR-7000 2.4Ghz receiver

Odbiornik Spektrum AR-7000 umieszczony na polce odbiornika, mocowanie na dwustronna tasme klejaca. Ta czesc odbiornika anteny ma spolaryzowane pionowo.

Futaba GY401 & AR7000 remote receiver & Futaba S9650 servo

Z tej strony widac zyroskop Futaba GY401 przyklejony dwustronnie przylepna tasma na polce zyroskopu. Widoczny jest rowniez odbiornik satelita AR7000, polaryzacja anten – pozioma. Serwo ogonowe Futaba S9650. Widoczny rowniez zewnetrzny UBEC, impulsowy z opcja 5V/6V do zasilania elektroniki, co skutecznie obnizylo temperature regulatora z wbudowanym BEC. W przypadku uszkodzenia lub przegrzania regulatora nadal serwa i odbiornik sa zasilane dzieki czemu wciaz mozna sprowadzic model bezpiecznie na ziemi dzieki np. autorotacji.

Spektrum DX7 2.4Ghz transmitter

Nadajnik Spektrum DX7 pracujacy na czestotliwosci 2.4Ghz z DSM2.

Napisane przez: e325flyer | Wrzesień 5, 2007

Glowica firmy Kasama do E325

kasama.jpg

Napisane przez: e325flyer | Sierpień 9, 2007

Upgrade od G-Force dla E325

Za RC Universe :

The flybar cage is a one piece design for precision. It is available with a M1.6 threading for the stock TT ball links and M2 threading for Trex 450 ball links

g-force_head.jpg

g-force_head2.jpg

Napisane przez: e325flyer | Lipiec 27, 2007

Ogniwa Li-Po – uzytkowanie i bezpieczenstwo.

Baterie Li-Po – uzytkowanie, ladowanie i bezpieczenstwo

Baterie Li-Po (litowo-jonowo-polimerowy) to rodzaje akumulatora w budowie ktorych stosowane sa stopy metalicznego litu jak rowniez polimery przewodzace. W dzialaniu i budowie sa podobne do ogniw litowo-jonowych,roznica tu jest niestosowanie plynnego elektrolitu, lecz zelowych lub stalych polimerow, dzieki czemu nie istnieje ryzyko wycieku, jak rowniez umozliwilo to konstruuowanie dosc gietkich, cienkich i plaskich elastycznych ogniw.

Baterie Li-Po w przeciwienstwie do Ni-Cd czy tez Ni-Mh nie posiadaja efektu pamieciowego, pierwsze ladowanie Li-Po
niczym sie nie rozni od kolejnych (do konca czasu zycia baterii, Li-Po posiadaja okreslona przez producenta ilosc cykli
ladowania i rozladowania). W wiekszosci w pelni naladowana cela posiada napiecie 4.20V z tolerancja +/- 0.05V na cele.
Ladowanie do poziomu np. 4.10V ogranicza pojemnosc baterii o ok. 10%, ale wplywa na przedluzenia czasu „zycia” baterii.
Nowsze cele sa w stanie zachowac cykl zycia mimo ladowania do pelnych 4.20V na cele.
Prad stosowany przy ladowaniu ogniw Li-Po wynosi 1C (1C oznacza prad rowny pojemnosci ogniwa), czyli przy ogniwie Li-Po o pojemnosci 2000mAh nalezy stosowac prad ladowania 2A, nalezy zauwazyc ze ogniwa te ladowane sa stalym napieciem 4.20V na cele, oznacza to, ze w miare zblizania do zakonczenia ladowania prad dostarczony z ladowarki bedzie malal az do osiagniecia wartosci 3% natezenia praduladowania,  kiedy to przyjmuje sie ze proces ladowania jest zakonczony. Efektywnosc ladowania ogniw Li-Po jest na poziomie 99.9%.
Ogniwa Li-Po sa bezpieczne w uzytkowaniu w zakresie zalozonych napiec, w przypadku przeladowania celi powyzej 4.30V wewnatrz ogniwa zachodza nieodwracalne zmiany chemiczne prowadzace do zwiekszenia temperatury co moze skutkowac zapaleniem sie baterii. Nalezy wiec zachowac szczegolna ostroznosc podczas ladowania i nie dopuscic do przeladowania ogniw. Nie nalezy pozostawiac ladujacych sie ogniw bez nadzoru nawet jesli uzywamy inteligentnej ladowarki. Istotne jest ladowanie bateri w bezpiecznym miejscu i nie w poblizu materialow latwopalnych lub na podlozu latwopalnym. Na rynku pojawily sie tzw. Liposack – torby z specjalnego materialu ktore po umieszczeniu wewnatrz ladowanej baterii uchronia otoczenie w przypadku zapolenia baterii lub jej eksplozji.

Nalezy zachowac maksymalna ostroznosc podczas podlaczania bateri w modelu lub do ladowania kazde zwarcie doprowadza do nadmiernego wzrostu temperatury co powoduje ulatnianie elektrolitu, powstawanie gazow i w konsekwencji do eksplozji. 

Lipo sack

Mimo tych wielu zagrozen prawidlowo ladowane i eksploatowane ogniwa Li-Po sa wzglednie bezpieczne i doskonale sie sprawdzaja przy zasilaniu modeli.

Pomimo wielu zalet, takich jak brak efektu pamieciowego (Li-Po mozna doladowac w kazdym momencie bez straty na jej pojemnosci i wydajnosci)
Bardzo dobra wydajnosc pradowa, stosunkowo niska waga, nalezy rozwaznie sie z nimi obchodzi by utrzymac je w dobrej kondycji.
Ogniwa te sa nieodporne na glebokie rozladowanie, przyjmuje sie jako granice 2.5V na cele pod obciazeniem, natomiast
napiecie nieobciazonego ogniwa nie moze byc nizsze niz 3V. (aktualnie pojawiaja sie ogniwa Li-Po ktore wg. producentow
mozna rozladowac bezpiecznie do poziomu 0V i nie wplywa to na ich prace).
Sa rowniez bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ze wzgledu na delikatna ich budowe i praktycznie brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed uszkodzeniami wywolanymi mechanicznie (szczegolnie przy kraksach modelu).

Zaleta jest wyjatkowo niewielki efekt samorozladowania, w porownaniu do Ni-Cd lub Ni-Mh ktore to traca 1% lub wiecej dobowo ze swojej pojemnosci, przy Li-Po sa to wartosci znacznie mniejsze.

Charakterystycznym objawem uszkodzenia ogniw Li-Po jest ich puchniecie, nie nalezy ich uzywac.

Uszkodzone ogniwa (mechanicznie, przeladowane, nadmiernie wyladowane) nie nadaja sie do dalszego uzytkowania i nie powinny byc ladowane ani umieszczane w modelu, powinny zostac zutylizowane w odpowiedni sposob.

Balansowanie baterii Li-Po

Przy polaczeniu kilku cell ogniw Li-Po w zestaw podczas ladowania niezbednym procesem dla zachowania dobrej kondycji baterii jest balansowanie.

Balanser (balancer) to najczesciej kawalek elektroniki badz wbudowany w ladowarke badz tez wpinany pomiedzy wyjscie ladowarki a ladowany pakiet kontrolujacy napiecie poszczegolnych cel, i dynamicznie rozladowujacy cele o wyzszym napieciu podczas ladowania.
Dobre zewnetrze balancery potrafia komunikowac sie z ladowarka informujac o warunkach pracy, stanie ogniw jak rowniez w przypadku problemu odcinaja prad ladowania.

Proces balansowania polega na wyrownywanie napiec poszczegolych cel na jednakowym poziomie, co skutkuje w uzyskaniu identycznych parametrow pracy poszczegolnych cel, zapobiega przed przeladowaniem poszczegolnych cel i niedoladowaniu innych. W przypadku roznic po podlaczeniu baterii o roznych wartosciach napiecia na celach jej warunki pracy ulegna pogorszeniu powodujac zwiekszony przeplyw pradu przez ogniwa o mniejszym napieci w skutek czego beda sie nadmiernie nagrzewac, co prowadzic moze do zniszczenia baterii.

W przypadku pakietu dobrze widac roznice pomiedzy celami po rozladowaniu baterii, czesto najnizsze napiecie ma cela umieszczona w srodku baterii gdzie ma najmniej korzystne warunki pracy (brak chlodzenia). Po podpieciu baterii do ladowarki z odczytem napiec poszczegolnych cel widac ze ma nizsze napiecie niz reszta, stad przy uzyciu balansera to mocniej rozladowane ogniwo ma szanse „dogonic” reszte podczas ladowania.

Bateria w przypadku balansera Hyperion LBA10Net jakiego uzywam jest podpieta do przewodow + i – wychodzacych z balansera, jak rowniez poprzez wtyk balansowania gdzie wyprowadzone sa bieguny poszczegolnych cel baterii.

Li-Po bateria polaczenia

Tajemnicze oznaczenia 3S1P 3S2P – czym sie roznia i jakje odczytac.

Te tajemnicze z pozoru oznaczenia baterii modelarskich sa informacja jak i ile polaczonych ogniw jest w danej baterii.

3S1P – oznacza baterie zlozona z 3 cel polaczonych szeregowo kazda po 3.7V co daje napiecie 11.1V na baterii.

3S2P – oznacza baterie zlozona z 3 cel szeregowych + 3 rownolegle kazda po 3.7V co daje napiecie 11.1V na baterii ale dwukrotnie wyzszy prad niz w przypadku 3S1P.

Czyli S – serial P – parallel

1S – napiecie 3.7V

2S – napiecie 7.4V

3S – napiecie 11.1V

4S – napiecie  14.8V

5S – napiecie  18.5V

6S – napiecie  22.2V

Dobierajac wartosc przed S uzyskujemy potrzebne nam napiecie zasilania, dobierajac wartosc przed P obciazenie pradowe calego pakietu.

W przypadku Mini Titana uzywa sie 3S1P o pojemnosci okolo 2000mAh, chociaz podobno mozna zastosowac 4S lub tez nowe baterie A123.

ciag dalszy nastapi….

Napisane przez: e325flyer | Lipiec 25, 2007

Bateria, Ladowarka, Balancer

Pradu dostarcza bateria 3s Li-Po firmy Flight Power o symbolu EVO25 o parametrach 11.1V obciazalnosci 25C – 54A ciaglego poboru i 50C – 108A w szczycie poboru, o pojemnosci 2170mAh.

FP EVO25

Ladowarka i balancer :

Pierwsza ladowarka z wbudowanym balancerem byla ladowarka RCPower 601BC. Miala jedna bardzo uciazliwa wade wyjatkowo glosny i nieprzyjemny wentylatorek 20mm, uniemozliwialo to ladowanie w pomiesczeniu gdzie sie przebywalo bo jego dzwiek byl wyjatkowo niemily.

Uciazliwa ladowarka

Odeszla wiec do nowego uzytkownika, niech sie meczy.

Po przejrzeniu zagranicznych for, opinii uzytkownikow, ustaleniu nieprzekraczalnego budzetu wybor padl na produkty Hyperion. A dokladnie na ladowarke Hyperion EOS 5i DP (DP oznacza wyposazenie ladowarki w tzw. data port, port danych do ktorego kabelkiem danych podlaczyc mozna balancer, co umozliwia: 1. monitorowanie napiec poszczegolnych cel na wyswietlaczy ladowarki – informacje te dostajemy z balancera, 2. poinformowanie i wylaczenie ladowarki przez balancer w momencie za wysokiego napiecia, problemow z bateria, zwarcia itp.)

Do tego doszedl tez balancer Hyperion LBA10NET wspolpracujacy z ladowarka poprzez data cable, kompatybilny z ogniwami A123, umozliwiajacy polaczenie poprzez port NET dwoch LBA10 i ladowanie/balansowanie baterii wiekszej  niz 6S. Funkcja przelaczana przelacznikiem MASTER/SLAVE dla dwoch balancerow. Umozliwia tez rozladowanie ogniw przy uzyciu ladowarki jako obciazenia, lub dobranego innego sztucznego obciazenia (np. zarowki, ale wg. instrukcji wymaga to kontrolowania stanu baterii by nie dopuscic do glebokiego rozladowania).

Hyperion EOS 5i DP

Tak wyglada ta ladowarka, do zasilania wymaga zrodla 10-15V conajmniej 5A, w mojej uzywam zasilacza do laptopa ktory mozna stosunkowo tanio dostac na ebay. Mozna rowniez uzyc przerabianego zasilacza komputerowego, oczywiscie rowniez mozna zasilac bezposrednio z akumulatora samochodu.

Balancer Hyperion

A tak wyglada balancer do ktorego nalezy podlutowac koncowki takie jakich uzywamy na naszej bateri.

Napisane przez: e325flyer | Lipiec 25, 2007

Spis symboli czesci, upgreadow do E325

TT3845 : Mini Titan E325 Crash Kit
Mini – Titan Factory Approved Crash Kit.

PV0701 : MAIN ROTOR HUB – MINI TITAN
MAIN ROTOR HUB – MINI TITAN

PV0702 : FLYBAR SEESAW HUB – MINI TITAN
FLYBAR SEESAW HUB

PV0703 : FLYBAR CONTROL ARM – MINI TITAN
FLYBAR CONTROL ARM

PV0704 : MAIN SHAFT – MINI TITAN
MAIN SHAFT – MINI TITAN (2)

PV0705 : MAIN ROTOR GRIPS – MINI TITAN
MAIN ROTOR GRIPS

PV0706 : FLAPPING DAMPERS (70 DUROMETER) – MINI TITAN
FLAPPING DAMPERS (70 DUROMETER)

PV0707 : FEATHERING SHAFT – MINI TITAN
FEATHERING SHAFT (2)

PV0708 : FLYBAR CONTROL ARM – MINI TITAN
FLYBAR CONTROL ARM

PV0709 : FLYBAR – MINI TITAN
FLYBAR (2) – MINI TITAN

PV0710 : SWASHPLATE – MINI TITAN
SWASHPLATE

PV0711 : WASHOUT BASE SET – MINI TITAN
WASHOUT BASE SET

PV0712 : MIXING LEVER SET – MINI TITAN
MIXING LEVER SET

PV0713 : WASHOUT BASE – MINI TITAN
WASHOUT BASE

PV0714 : MAIN FRAME SET – MINI TITAN
MAIN FRAME SET

PV0715 : BASE SET – MINI TITAN
BASE SET

PV0716 : SKID SET – MINI TITAN
SKID SET

PV0717 : UPPER BEARING HOUSING – MINI TITAN
UPPER BEARING HOUSING

PV0718 : SERVO TRAYS – MINI TITAN
SERVO TRAYS – MINI TITAN

PV0719 : BATTERY TRAY – MINI TITAN
BATTERY TRAY

PV0720 : BODY RETAINING POSTS (2) – MINI TITAN
BODY RETAINING POSTS (2)

PV0721 : PHASE CONTROL TRACK – MINI TITAN
PHASE CONTROL TRACK

PV0722 : AUTO-R TAIL DRIVE GEAR – MINI TITAN
AUTO-R TAIL DRIVE GEAR

PV0723 : MAIN GEAR WITH BEARING (50T) – MINI TITAN
MAIN GEAR WITH BEARING (50T)

PV0725 : MAIN GEAR HEX DRIVE HUB – MINI TITAN
MAIN GEAR HEX DRIVE HUB

PV0726 : ONE WAY SHAFT – MINI TITAN
ONE WAY SHAFT

PV0727 : MAIN SHAFT LOCK RING (2) – MINI TITAN
MAIN SHAFT LOCK RING (2)

PV0728 : MOTOR MOUNT – MINI TITAN
MOTOR MOUNT

PV0729 : 13T PINION (2) – MINI TITAN
13T PINION (2)

PV0730 : 10T PINION (2) – MINI TITAN
10T PINION (2)

PV0731 : 15T PINION (2) – MINI TITAN
15T PINION (2)

PV0732 : TAIL BOOM BRACKET – MINI TITAN
TAIL BOOM BRACKET

PV0733 : TAIL DRIVE GEAR SET – MINI TITAN
TAIL DRIVE GEAR SET

PV0734 : TAIL BOOM (2) – MINI TITAN
TAIL BOOM (2)

PV0735 : TAIL DRIVE BELT MXL413T – MINI TITAN
TAIL DRIVE BELT MXL413T

PV0736 : TAIL UNIT CASE SET – MINI TITAN
TAIL UNIT CASE SET

PV0737 : TAIL ROTOR SHAFT – MINI TITAN
TAIL ROTOR SHAFT

PV0738 : TAIL PITCH CONTROL SET – MINI TITAN
TAIL PITCH CONTROL SET

PV0739 : TAIL PITCH CONTROL LINK (4) – MINI TITAN
TAIL PITCH CONTROL LINK (4)

PV0740 : TAIL ROTOR GRIP – MINI TITAN
TAIL ROTOR GRIP

PV0741 : TAIL ROTOR HUB – MINI TITAN
TAIL ROTOR HUB

PV0742 : TAIL ROTOR BLADES – MINI TITAN
TAIL ROTOR BLADES (2)

PV0743 : TAIL FIN SET – MINI TITAN
TAIL FIN SET

PV0744 : FLYBAR PADDLES – MINI TITAN
FLYBAR PADDLES

PV0745 : 315MM MAIN BLADES – MINI TITAN
315MM MAIN BLADES

PV0746 : SKID DAMPERS (4) – MINI TITAN
SKID DAMPERS (4)

PV0747 : TAIL SERVO TRAY – MINI TITAN
TAIL SERVO TRAY

PV0748 : DOUBLE JOINT LEVER – MINI TITAN
DOUBLE JOINT LEVER

PV0749 : TAIL PITCH CONTROL LEVER – MINI TITAN
TAIL PITCH CONTROL LEVER

PV0750 : TAIL PITCH CONTROL SLIDER – MINI TITAN
TAIL PITCH CONTROL SLIDER

PV0751 : TAIL SUPPORT BRACKET – MINI TITAN
TAIL SUPPORT BRACKET

PV0752 : TAIL SUPPORT – MINI TITAN
TAIL SUPPORT

PV0753 : TAIL LINKAGE SET – MINI TITAN
TAIL LINKAGE SET

PV0754 : LINK ROD SET – MINI TITAN
LINK ROD SET

PV0755 : BALL LINKS – MINI TITAN
BALL LINKS

PV0756 : COMPLETE BODY SET – MINI TITAN
COMPLETE BODY SET

PV0757 : CANOPY ONLY – MINI TITAN
CANOPY ONLY

PV0758 : BODY ONLY – MINI TITAN
BODY ONLY

PV0759 : BLADE SUPPORT HOLDER – MINI TITAN
BLADE SUPPORT HOLDER

PV0762 : TAIL ROD GUIDES – MINI TITAN
TAIL ROD GUIDES

PV0763 : LINK BALLS (20) – MINI TITAN
LINK BALLS (20)

PV0764 : M1.6 X 6 CT. SCREW (20) – MINI TITAN
M1.6 X 6 CT.SCREW (20)

PV0765 : BODY MOUNT RUBBERS – MINI TITAN
BODY MOUNT RUBBERS

PV0766 : DECAL SET – MINI TITAN
DECAL SET

PV0767 : ANTENNA TUBE SET – MINI TITAN
ANTENNA TUBE SET

PV0768 : BAND & STRAP SET – MINI TITAN
BAND & STRAP SET

PV0769 : THRUST BEARING (2) – MINI TITAN
THRUST BEARING D4 X D9 X 4)

PV0770 : BEARING (10) – MINI TITAN
BEARING 2 X 5 X 2.5 (10)

PV0771 : BEARING (4) – MINI TITAN
BEARING 4 X 9 X 4 (4)

PV0772 : M2 X 6 ST SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 6 ST SCREW (20)

PV0773 : M2 X 10 ST SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 10 ST SCREW (20)

PV0774 : M2 X 9 SHOULDER SCREW (10) – MINI TITAN
M2 X 9 SHOULDER SCREW (10)

PV0775 : M2 X 14 SOCKET SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 14 SOCKET SCREW (20)

PV0776 : M2 X 16 SOCKET SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 16 SOCKET SCREW (20)

PV0777 : M2 X 8 SOCKET SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 8 SOCKET SCREW (20)

PV0778 : M2 X 10 SOCKET SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 10 SOCKET SCREW (20)

PV0779 : M2 X 25 SOCKET SCREW (20) – MINI TITAN
M2 X 25 SOCKET SCREW (20)

PV0780 : M3 X 3 GRUB SCREW (20) – MINI TITAN
M3 X 3 GRUB SCREW (20)

PV0781 : ASSORTED SCREW BAG – MINI TITAN
ASSORTED SCREW BAG

PV0782 : ASSORTED SOCKET SCREW BAG – MINI TITAN
ASSORTED SOCKET SCREW BAG

Ponizej czesci do tunningu i upgrade’ow:

PV0801 : METAL MAIN ROTOR HUB – MINI TITAN
METAL MAIN ROTOR HUB – MINI TITAN

PV0802 : HARDENED MAIN SHAFT – MINI TITAN
HARDENED MAIN SHAFT – MINI TITAN

PV0803 : METAL ROTOR GRIPS – MINI TITAN
METAL ROTOR GRIPS – MINI TITAN

PV0804 : METAL SEESAW HUB – MINI TITAN
METAL SEESAW HUB – MINI TITAN

PV0805 : METAL MIXING LEVER – MINI TITAN
METAL MIXING LEVER – MINI TITAN

PV0806 : METAL FLYBAR CONTROL ARM – MINI TITAN
METAL FLYBAR CONTROL ARM – MINI TITAN

PV0807 : METAL FLYBAR CONTROL LEVER – MINI TITAN
METAL FLYBAR CONTROL LEVER – MINI TITAN

PV0808 : METAL WASHOUT BASE – MINI TITAN
METAL WASHOUT BASE – MINI TITAN

PV0809 : METAL SWASHPLATE – MINI TITAN
METAL SWASHPLATE – MINI TITAN

PV0810 : METAL BEARING BLOCK – MINI TITAN
METAL BEARING BLOCK – MINI TITAN

PV0811 : METAL SERVO TRAY – MINI TITAN
METAL SERVO TRAY – MINI TITAN

PV0814 : METAL PULLEY – MINI TITAN
METAL PULLEY – MINI TITAN

PV0815 : METAL TAIL DRIVE PINION – MINI TITAN
METAL TAIL DRIVE PINION – MINI TITAN

PV0816 : METAL BODY POST SET – MINI TITAN
METAL BODY POST SET – MINI TITAN

PV0818 : METAL TAIL PITCH LEVER – MINI TITAN
METAL TAIL PITCH LEVER – MINI TITAN

PV0819 : M.D.JOINT LEVER – MINI TITAN
M.D.JOINT LEVER – MINI TITAN

PV0820 : METAL TAIL PITCH CONTROL SET – MINI TITAN
METAL TAIL PITCH CONTROL SET – MINI TITAN

PV0821 : METAL TAIL PITCH LINK – MINI TITAN
METAL TAIL PITCH LINK – MINI TITAN

PV0823 : METAL TAIL PITCH HOUSING – MINI TITAN
METAL TAIL PITCH HOUSING – MINI TITAN

PV0824 : CARBON TAIL FIN – MINI TITAN
CARBON TAIL FIN – MINI TITAN

PV0825 : CARBON TAIL BOOM – MINI TITAN
CARBON TAIL BOOM – MINI TITAN

PV0826 : CARBON MAIN BLADES – MINI TITAN
CARBON MAIN BLADES – MINI TITAN

PV0827 : SUS FLYBAR ROD – MINI TITAN
SUS FLYBAR ROD – MINI TITAN

Napisane przez: e325flyer | Lipiec 19, 2007

Kabel DX7 – PC

Do poprzedniego MacGregor X-3810 (wlasciwie to JR tyle ze na rynek UK) kupilem w firmie MFTech interface USB wraz z kablem do JRa. Dzialal bez najmniejszych zastrzezen.

MFTech USB interface

Na zdjeciu kabel z interfejsem do Futaby, kabel do JRa (i miedzy innymi DX7) jest zakonczony mono mini jackiem.

Funkcje : 

Wspiera standard USB 1.1, 2.0 podlaczanie na goraco (hot-plugging) i jest zasilany z portu USB

Wspolpracuje z wszystkimi typami nadajnikow, poprzez wymienny kabel polaczeniowy.

Do 9 kanalow przekazywanych do PC. W zwiazku z ta funkcja mozesz kontrolowac klapy, chowane podwozie itp. w zaleznosci od uzywanego symulatora i jego funkcji.

Przyporzadkowanie kanalow : kanaly 1 do 7 – przyporzadkowane do osi joysticka od 1 do 8. Kanaly 5 do 9 – przyporzadkowane do przyciskow 1 do 8

Uproszczony sposob konwersji wplywa na dokladnosc pracy. W odroznieniu od wielu analogowo-cyfrowych konwerterow gdzie sciezka wyglada: PPM A -> µcontroller AD -> RC-unit DA -> sound card AD -> simulator w przypadku tego interfejsu jest znacznie uproszczona dzieki w pelni cyfrowemu przetwarzaniu. PM A -> µcontroller AD -> USB client D -> USB host D -> simulator

Szybkie i precyzyjne sterowanie z 256 krokami

Dioda kontrolna

Interfejs jest w pelni programowalny: przyporzadkowanie osi i przyciskow moze byc latwo i szybko zmienione.

Aktualizowane oprogramowanie, dzieki czemu bedzie mozliwe przystosowanie interfejsu do nowych nadajnikow na rynku,np. Walkera PCM WK-0701 lub rozdzielczosc o 3000 krokach.

Kompatybilnosc :

Interfejs USB wspolpracuje z wiekszoscia R/C symulatorow majacych obsluge joysticka.

Aerofly 1.2x
Aerofly Pro (z oryginalnym kluczem)
Aerofly Pro Deluxe (z oryginalnym kluczem)
EasyFly
Flanker2.0
FMS
Microsoft Flight Simulator
PicoFly Pre-Flight
RC/Helicopter
Realflight Deluxe
Realflight G2
ReVolt (RC Car symulator)
Big Scale Racing
X-Plane (Mac OS X)
FlightGear (LINUX)

Kolejnym rewelacyjnym rozwiazaniem jest tzw. Receiver Adapter, czyli urzadzenie wpinane w porty serw odbiornika a z drugiej strony do interfejsu USB w miejsce kabla nadajnika, co umozliwia sterowanie odbiornikiem i przekazywanie sygnalu poprzez interfejs USB do PC.

Schemat Kliknij obrazek aby powiekszyc

Oczywiscie interfejs dziala poprawnie z Spektrum DX7.

Zrodla : MFTech

Napisane przez: e325flyer | Czerwiec 12, 2007

Spektrum RC – DX7 7Ch Air w/AR7000 & 4-DS821 MD2

 Spektrum DX7 – kolejny krok w zestawach modelarskich, czestotliwosc pracy 2.4Ghz – absolutny brak wrazliwosci na zaklocenia. Nie trzabe pilnowac kanalow na lotnisku, system sam znajdzie wolna czestotliwosc i na niej bedzie pracowac, kazdy kolejny przeszuka pasmo i odnajdzie kolejny wolny slot. Tradycyjne tablice z rozpisanymi kanalami gdzie kto lata beda mogly przejsc do lamusa.

Zastapil MacGregora X-3810 na ktorym zaczynalem pierwsze loty.

Zestaw od Spektrum zawiera : nadajnik DX7, odbiornik AR7000 wraz z odbiornikiem satelita i 4 serwa cyfrowe DS821

2 wtyczki niezbedne do „nauczenia” odbiornika pracy z danym nadajnikiem, proces bindowania jest bardzo prosty, nalezy wetknac wtyczke w gniazdo zasilania odbiornika (bezposrednio lub uzywajac zalaczony przewod zasilania z wlacznikiem), wlaczyc zasilanie odbiornika, w tym momencie powinnismy widziec mrugajace pomaranczowe diody na obu odbiornikach. Nastepnie wlaczamy nadajnik trzymajac wcisniety przycisk ograniczenia mocy/testowania zasiegu (umieszony na tylnej sciance) i po chwili oba odbiorniki powinny zasygnalizowac zakonczenie procesu poprzez ciagle swiecenie obu odbiornikow. Od tego momentu odbiornik bedzie jedynie reagowal na polecenia wyslana z jednego danego nadajnika.

Jesli sie nie uda poprawnie przeprowadzic procesu bindowania mozna sprobowac:

  1. odsunac nadajnik od odbiornikow na conajmniej 30-50 cm
  2. wylaczyc nadajnik i odbiorniki i ponownie przeprowadzic probe bindowania
  3. nie uzywac przewodu z zestawu a wtyczke bindujaca wpiac bezposrednio w odbiornik.

W przypadku gdy glowny odbiornik sygnalizuje poprawny proces poprzez ciagle swiecenie, a satelita nadal mruga i za kazdym razem otrzymujemy taki sam efekt, moze to swiadczyc o uszkodzonym odbiorniku satelicie – wymaga wymiany, tak bylo w przypadku mojego zestawu.

Nadajnik zasilany pakietem Ni-Mh o napieciu 9.6V

Fabrycznie zestaw przyszedl bez ladowarkiseiciowej i bez zasilania odbiornika. Jako ladowarke mozna uzyc dowolnej ladowarki TX i RX kompatybilnej z JR (nalezy zwrocic uwage na polaryzacje DX7 jak JR maja biegun dodatni na zewnatrz wtyczki i ujemny wewnatrz! – odwrotne podlaczenie spowoduje spalenie bezpiecznika wewnatrz nadajnika).

Spektrum zaleca przy ladowarce 50mAh (oryginalnej JR lub kompatybilnej z JR)aby pierwsze ladowanie przeprowadzic przez okolo 30 godzin dla nadajnika i okolo 22 godzin dla baterii odbiornika.

Nic nie stoi na przeszkodzie by posiadajac mikroproceserowa ladowarke dorobic do niej wtyczke lub wtyczki ladowania (pamietajac o polaryzacji !!!) i ladowac baterie wyzszym pradem korzystajac z inteligencji ladowarki.

Spektrum RC - DX7 7Ch Air w/AR7000 & 4-DS821 MD2

Napisane przez: e325flyer | Czerwiec 6, 2007

Pitch gauge (katomierz)

Niezbedne narzedzie dla kazdego kto sklada i uzytkuje swoje zdalnie sterowane modele helikopterow. Ten tutaj przedstawiony jest o tyle ciekawy, ze jako wskaznik kata uzywa kulki toczacej sie wewnatrz obudowy, odczyt jest szybki i bardzo wygodny.

Pitch Gauge

Doskonale sprawdza sie od najmniejszych modeli az po modele rozmiaru 90 dzieki rozsuwanym uchwytom.

Aby ulatwic prawidlowe ustawienie warto nawet samemu zrobic sobie drugi pomocny wskaznik (ktory podejrzalem u modelarzy w UK).
Jest to poziomnica, dokladnie jej element wskaznika (rurka z pecherzykiem powietrza w srodku) ktora ma zamocowane
dwa druty na swoich koncach ktore sa zakonczone haczykami tak aby mozna bylo podwiesic je na precie flybara.
Dzieki temu wiemy ze pret flybara jest poziomo i odczyt z katomierza bedzie prawidlowy.

Poznizej rysunek pogladowy, ktory powinien wystarczajaco jasno wyjasnic zasade.

Niebieska linia to pret flybara.

Poziomnica

Napisane przez: e325flyer | Kwiecień 19, 2007

Serwa tarczy

Poczatkowo zamontowane HiTec HS-55 jak widac ponizej, niestety to nie jest najlepszy wybor przy lekkim „kretobiciu” zebatki serw sa do wymiany. Zostaly zamienione na serwa Hitec HS-65MG.

Aby je zamontowac nalezy rozpilowac mocowania serw ok. 1mm aby wieksze HS-65MG zmiescily sie, dobra wiadomoscia jest ze srodkowy otwor w serwie pasuje do tego w mocowaniu serwa.

Dziwna niedorobka Thunder Tiger jest natomiast mocowanie serwa ELEV (tylne) po jego przykreceniu okazalo sie ze popychacz tarczy jest pod katem. Wystarczy zrobic podkladki ok. 2-3mm miedzy serwo a uchwyt i popychacz tarczy ustawia sie w pozycji pionowej.

HS-55 zamocowane do ramy

Tutaj bardzo brzydkie kawalki sklejki, pozniej byly stare ramiona serw, aktualnie sa to podkladki z twardej gumy wyciete na wymiar.

Napisane przez: e325flyer | Kwiecień 6, 2007

GY401,S9650,MacGregor X3810 – ustawienia

Istotne w odróżnieniu od np. t-rexa jest ustawienie łopat równolegle (ułatwi to złożenie łopat razem i ustawienie po zdjęciu orczyka łopat pod kątem 0 stopni w stosunku do siebie, dźwignia serwa prostopadle do obudowy -kąt 90 stopni lub lekko w prawo).

Ustawienia na bazie JRa X-3810.

W menu ustawienia radia wybieramy opcję INPUT SEL i jeśli używamy przełącznika Rudder D/R do zmiany z HH na normal opcje ustawiamy na INH pod INPUT i GEAR,Gyro Sens również INH (GY401 podpięty pod AUX2 żółty przewód pod wyjście sygnału).W menu modelu wybieramy opcję GYRO SENS ustawiamy RUDDER D/R i dla pozycji przełącznika ustawiamy : 0 – 100% i 1 – 0%.
Opcja SUB TRIM – RUDD i AUX2 ustawiamy na 0
Opcja TRVL.ADJ. ustawiamy dla RUDD 100% dla obu skrajnych pozycji.
Opcja D/R & EXP ustawiamy dla D/R wartość 100% i poniżej EXP na LIN dla obu pozycji przełącznika.
Włączamy odbiornik i sprawdzamy czy jesteśmy w trybie HH (świeci LED i po ruszeniu drążkiem ogona serwo nie wraca do pozycji neutralnej, jeśli jest inaczej odpinamy zasilanie i odwracamy w REW.SW. kanał AUX, podpinamy zasilania i powinno żyro zalogować się w trybie HH)  czyli dioda na GY401 swieci swiatlem ciaglym.
Ważne jest sprawdzenie limitu ruchu serwa, slizgacz lopatek ogonowych nie moze oprzec sie w obu stronach gdyz spowoduje to wygiecie preta popychacza lub zablokowanie slizgacza pomiedzy okuciami lopatek ogona.
Po oderwaniu się od ziemi sprawdzamy kierunek, jeśli ogon reaguje odwrotnie niz planowaliśmy odpinamy zasilanie (po wylądowaniu) i odwracamy RUDD w menu REW.SW i ponownie sprawdzamy.

Napisane przez: e325flyer | Marzec 15, 2007

Pierwszy kontakt z Mini Titan E325

11.jpg

Przybylo oczekiwane pudlo z Mini Titanem E325 zestaw KIT wraz z silnikiem OBL29/36-10H motor at 3600Kv i regulatorem BLC-40. Czesci popakowane w woreczki foliowe z naklejkami, dzieki czemu skladania modelu wg. instrukcji jest proste i umozliwia zachowanie wlasciwej kolejnosci. Niestety zalaczona instrukcja byla w jezyku azjatyckim, co  skutecznie utrudnilo jej poczytanie w wolnym czasie. Tutaj zamieszczona anglojezyczna instrukcja. 

31.jpg Wszystkie woreczki z czesciami juz na stole.

6.jpg Przekladnia glowna

7.jpg Zblizenie na silnik i regulator

41.jpg  Widok ogolny, zamontowany silnik, regulator

51.jpg Glowica z przykreconymi lopatami, bez serw jeszcze

27.jpg Pierwszy raz na dworze

Kategorie